Taşyünü

Lifli yapısı ile taşyünü ürünü tüm katmanlarında uygulanan özel işlemlerin neticesinde elde edilmekte olan doymuş yapılardaki ürünlerdir. Taş yünü iyi bir su itici olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda sahip olmuş olduğu buhar geçirgenliği sayesinde de nemin binaların içerisinde yer almasını, kalıcı olmasını engeller. Taş yünleri ile yalıtımı yapılan binalar çok daha sağlıklı ve konforlu hal almaktadır. Taş yününün kararlı yapısı nedeni ile yapılar sıcaklık değişimlerinden etkilenmez. Lif yapıları sayesinde kesim ve laminasyonlarında da düzgün kenarları ve yüzeyleri olmasına sahip ürünler elde edilebilmektedir.  Taş yünü, volkanik kayaçlardan elde edilen minerallerin çok yüksek sıcaklıklarda eritilerek elyaf haline getirilmesiyle üretilir. Taş yünü, uygulandığı yapılarda ısı ve ses, yangın yalıtımı sağlar.

Taşyünü Doğada bulunan, içerdiği mineraller ve kimyasal özellikleri açısından diğer taşlardan üstün özelliklere sahip olan volkanik kayaç-lardan elde edilmektedir. Kalitesi, dayanıklılığı ve yalıtımda kullanım alanlarının genişliğinden dolayı, çoğunlukla tercih edilen bir malzemedir.Taşyünleri kullanım alanları ve kullanım amaçlarına göre farklı boyut ve teknik özelliklere, farklı kaplama malzemeleriyle birlikte şilte, levha, boru ve dökme şeklinde de üretilebilen bir üründür. Taşyününün yoğunluğu ile elyafların yönüyle birlikte tercih edilen bağlayıcı reçine tipi taş yünü´nün mekanik özelliklerinide üstün kılmaktadır.

Taş Yünü Nasıl Üretilir?

Taştan yün üretilmesi fikri Hawaii adalarındaki volkanik patlamalar-dan sonra yerli halkın yerde oluşan yünsü iplikleri keşfetmesine da-yanır. Sanayi öncesi dönemde tahmini miktarlarda ham maddeyi fırınlara dökerek tamamen elle üretilen bu madde bugün gelişmiş makineler ve tesislerde profesyonel olarak üretilmektedir.

Günümüzde Taşyünü, volkanik bir kaya olan bazalt taşının 1350°C-1400°C’de ergitilerek elyaf haline getirilmesi sonucu oluşmaktadır. Elyaf haline getirilen bazalt, çeşitli ebatlarda preslenerek şilte, levha, boru şeklinde üretilebilmektedir. Taş yünü, uygulandığı yapılarda ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve akustik düzenleme ile birlikte yangın güvenliği de sağlamaktadır.

Taş yününün ısı iletkenlik değerinin çok düşük olması onu iyi bir ısı yalıtım malzemesi yapmaktadır. Isı iletkenlik değeri yaklaşık 0,035 – 0,040 W/mK aralığında değişmektedir. Kullanım sıcaklığı -50/+650°C aralığındadır.

Tüm bu özelliklerin yanında taş yünü uygulamaları ısı yalıtımı kadar ses yalıtımı konusunda da konfor sağlar. Dışardan ya da diğer katlar-dan gelen sesleri absorbe ederek, yapı içerisindeki yaşama veya çalışma konforunu artırır.

Ürün hakkında detaylı bilgi ve uygun fiyatlardan yararlanmak isterseniz Kanyon Yapı firmamıza  +90 ( 216 ) 314 56 40 numarası aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Bizi takip edin, en güncel gelişmelerden haberdar olun.
Whatsapp